The original of this information can be found on page 176 of the book Miniaturowe Kolejnictwo (published in 1979) by Tadeusz Dabrowski . It is reproduced with the permission of Tadeusz Dabrowski, a carton model pioneer, master carton modeler and author.
This information is very useful to anyone interested in making his own street lamps.
Latarnie
Najprostszym sposobem wykorzystania żarówki do oświetlenia makiety jest zastosowanie
miniaturowej latarni ulicznej. Można wprawdzie kupić gotowe latarnie fabryczne, ale rzadko kiedy zaspokoją one gust modelarza. Wykonanie latarni we własnym zakresie jest zupełnie możliwe i warto spróbować. Na rysunku 9.43 jest pokazanych kilka przykładów modeli latarni wzorowanych na prawdziwych latarniach instalowanych na terenach kolejowych.
Maszt latarni najlepiej wykonać 2 rurki metalowej o odpowiedniej średnicy (w rzeczywistości ok.
160—200 mm, zatem w rozmiarze HO—ok. 2- —2,5 mm). Można do tego wykorzystać rurki z metalowych wkładów od długopisów, zużyte igły używane do transfuzji krwi lub dowolne inne.
Zupełnie dobre rurki można wykonać z papieru lub lepiej z kalki technicznej, ale ich zwijanie i klejenie wymaga sporo wprawy. W maszcie (rurce) umieszczamy dwa przewody, najlepiej z drutu
nawojowego, który ma cienką izolację. Końce drutów wyprowadzone ze słupów spełniają rolę
wysięgnika, do którego będzie przylutowana żarówka (rys. 9.44a). W nowoczesnych Iatarniach
z lampami rtęciowymi wysięg wykonamy z grubszego drutu i do niego przykleimy żywica drugi,
cienki przewód. Oprawy lamp można wykonać 2 cienkiej blachy. Oprawy o kształtach obłych
można wyprasować z blachy tub od pasty do zębów lub ze skrawków cienkiej folii sklejonych
żywicą na wzorniku. Po stwardnieniu żywicy trzeba tylko odciąć brzegi blachy.
Latarnie są na makiecie elementami bardzo delikatnymi, łatwo łamiącymi się w czasie transportu lub wykonywania prac, ponadto w przypadku uszkodzenia żarówki dość kłopotliwa jest jej wymiana. Z tego względu bardzo korzystne jest zastosowanie latarń łatwo wyjmowanych, osadzonych w specjalnych gniazdach. Gniazdo wtykowe jest umieszczone pod płytą makiety, w miejscu łatwo dostępnym, a maszt latarni jest zakończony wtykiem. Wtyk — odpowiedniej długości — został wykonany 2 listwy 6×6 mm, do której żywicą przyklejone blachy stykowe. Sposób wykonania wtyku i gniazda pokazano na rysunku 9.44b